پرش لینک ها

تحقیقات بازاریابی

چگونگی انجام آن .

تحقیقات بازار جز جدایی ناپذیر و یکی از مهم ترین بخش های مارکتینگ یا همان بازاریابی استامروز همگان بر این باورند که قدرت در دست خریداران است! آن هم زمانی که تصمیم به خرید می گیرند.

— فرایند
01 01

تعیین هدف

ما با استفاده از تحقیقات بازار به دنبال این هستیم که تقاضای محصول را بشناسیم و بفهمیم که اصلا چه کسانی به دنبال خدماتی که ارائه می کنیم هستند

02 02

شناسایی پرسنای خریدار

پرسناها در مجسم نمودن مخاطبان محصول یا خدمت شما، ارتباط بهتر با آنان و درک استراتژی های مناسب به شما کمک می کنند.

03 03

آگاهی

در این قسمت قصد داریم بفهمیم که آنها چگونه به نیاز خود به این محصول یا خدمت پی می برند و بتوانیم کانال های که مخاطبان در آن قرار دارند کدام است.

04 04

یافته ها را خلاصه کنید

یکی از مهم ترین قسمت های تحلیل داده های تحقیقات بازار خلاصه سازی و طبقه بندی داده ها است.

استایل 11 (وسط)

اگر در تحقیقات بازار نیاز به متخصصین و مشاوره دارید ما با شما همراه خواهیم شد

مشاوره با متخصصین
تنظیمات پوسته

چگونه یک تحقیقات بازاریابی موثر را تشخیص دهیم؟

  • شامل هم تحقیق کیفی و هم کمی است.
  • هم برداشت ها و قضاوت مشتریان را در بر می گیرد و هم انتظارات آنان را
  • میان هزینه تحقیق و ارزش اطلاعات به دست آمده توازن ایجاد می کند.
  • در صورت لزوم از اعتبار آماری برخوردار است.
  • اولویت یا اهمیت هر یک از خصوصیات را اندازه گیری می کند.
  • میزان وفاداری، تمایلات و رفتار افراد را می سنجد.

تحقیقات بازار چیست

اجازه دهید برای آشنایی با تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی با یک مثال ملموس شروع کنیم.

سال ۲۰۱۲ وقتی که سامسونگ می‌خواست گوشی موبایل «گلکسی اس ۳» را معرفی کند، رقیب قدرتمندش یعنی اپل، گوشی «آیفون ۵» را همزمان معرفی کرد. گلکسی اس ۳ از نظر امکانات بهتر از آیفون بود و  اپل با برندینگ قوی، تبلیغات موثر و خلاقیتی که در طراحی داشت توانسته بود مشتریان بالقوه بیشتری را جذب کند.

 

سامسونگ که خود را در موقعیت شکست می‌دید، تصمیم گرفت کمپین تبلیغاتی خوبی در مقابل اپل اجرا کند. سامسونگ قبل از شروع کمپین تبلیغاتی یک تحقیقات بازاریابی انجام داد. تحقیقاتی برای درک بهتر مشتریان اپل.

سامسونگ با انجام مصاحبه‌، بررسی هزاران توییت کاربران و بحث‌های طرفداران اپل در انجمن‌های اینترنتی توانست مهم‌ترین خواسته‌ها و نقاط ضعف آیفون جدید را کشف کند.

این تحقیقات بازاریابی به سامسونگ کمک کرد دقیقاً آنچه که می‌تواند رویکرد مشتریان اپل را تغییر دهد را هدف بگیرد. سامسونگ با تمام آنچه که در این تحقیقات بازاریابی به دست آورده بود کمپینی علیه آیفون با عنوان «The Next Big Thing Is Already Here» راه انداخت.

ویدیوهای تبلیغاتی یا تبلیغات کاغذی و بنری همه روی امکانات بهتر، صفحه نمایش بزرگ‌تر و احمقانه جلوه دادن (!) خرید آیفون تمرکز کردند.

مثلاً در ویدیوی معروف تبلیغاتی سامسونگ، جوانی را در صف مشتریان آیفون نشان می‌دهد که خودش سامسونگ دارد و برای پدر و مادر پیرش در صف آیفون جا گرفته است. یا در پوسترهای تبلیغاتی، ویژگی‌های آیفون و سامسونگ را در مقابل هم مقایسه می‌کند در حالی که فهرست امکانات سامسونگ گلکسی اس ۳ طولانی‌تر از آیفون ۵ است.

این یک نمونه از تحقیقات بازاریابی نسبتاً ساده بود که تاثیر زیادی در فروش و برندینگ سامسونگ گذاشت. سامسونگ در تبلیغات مدل‌های بعدی هم این رویه را ادامه داد و هر کدام از این کمپین‌ها وایرال می‌شد.

کاری که سامسونگ قبل از این کمپین انجام داد یک تحقیقات بازاریابی بود.

تحقیقات بازاریابی به زبان ساده یعنی فرایندی که در آن با جمع آوری داده یا اطلاعات تلاش می‌کنیم تا بازار و مشتریان را درک کنیم؛ این درک کردن یعنی کشف فرصت‌ها، بررسی مشکلات، پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای فروش بیشتر، ارزیابی کارهای بازاریابی در حال انجام و خلاصه تحقیق برای برای هر چیزی که به بهتر شدن بازاریابی کمک می‌کند.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.